3D Yazıcı / 3 Boyutlu Yazıcı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

3 boyutlu yazıcı

3D Yazıcı / 3 Boyutlu Yazıcı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

3 boyutlu yazıcılar/ 3d yazıcılar sanal ortamlarda tasarlanan herhangi bir nesneyi 3 boyutlu olarak katı formda elde etmeye yarayan teknolojik modern cihazlardır. 3D yazıcıların yaşamımızın önemli bir parçasıdır oluşturmalarında ki önemli etken çeşitli hammadde türlerinin 3 boyutlu olarak katı formda çıkarılabiliyor olmasıdır.  Buda 3D teknolojilerinin birden fazla sanayi dalında kullanılmasına olanak sağlıyor olması anlamına gelir.

3D Yazıcı ile Neler Yapılır

Genel olarak yaygın şekilde kullanılan hammadde sert plastik hammaddesidir. Sağlık sektöründe otomotiv sektöründe elektrik elektronik sanayisinde oyuncak sektöründe adından sık sık söz ettirmeye başlayan 3D yazıcılar vasıtası ile sıfır hata ile tasarlanan ürünler hiçbir hataya yer bırakmadan 3 boyutlu olarak kısa bir süre içerisinde istenen şekliyle katı halde ortaya çıkartılabilmektedir. 3 boyutlu yazıcıların en güzel özelliklerinden biri de kendisini oluşturan parçaları hatasız olarak üretebilmeleridir.

 

Söz gelimi profesyonel bir 3D yazıcı / 3D Printer satın alarak bu yazıcıdan aynı tip başka yazıcılar üretebiliyorsunuz. Bilgisayar destekli tasarım(CAD) programlarının komutları ile 3 boyutlu katı çizimler yapabilen bu yazıcılar ile herhangi bir nesnenin bire bir kopyasını başka bir hammadde kullanarak üretmek kolay hale geldi.

Söz gelimi porselen ham maddesi ile üretilen bir çaydanlığı alçı kullanarak birebir kopyasını oluşturabilirsiniz. Elbette bu işin eğlenceli tarafı…

Birkaç gün önce Japonya’da 3D yazıcı kullanarak silah üreten bir kişi gözaltına alınmıştı. Amaçlar ve ihtiyaçlar doğrultusunda sınırsız hayal gücü ile birçok şey üretmek mümkün.

3D yazıcılar içi internet gerekli mi?

3 boyutlu yazıcıları kullanmak için internet bağlantısına gerek yoktur. Sadece üç boyutlu yazıcıya takılacak olan hafıza kartına yüklenmiş tasarım olması yeterlidir. 3D yazıcı, 3 boyutlu yazıcı verilen dosyalar STL dosya formatında alır ve taramaya başlar. katman kalınlığı, X, Y ve Z eksenleri bilgilerini içeren program hatasız bir şekilde sanal ortamdan gerçek ortama aktarılabilmektedir.

 

4 Yorum

 1. sağlıklı beslenme dedi ki:

  Harika bir şey bu tanıttığınız Selçuk hocam. İnternetsiz olması ayrı bir güzellik. egzersizvediyet.com/saglikli-beslenme

 2. berrunaz dedi ki:

  güzel işime yaradı

 3. Nisa dedi ki:

  ödevim için çok lazım oldu çok teşekkür ederim

 4. human arts acedmy dedi ki:

  teşekürler ödevimden 100 aldım

Bir Cevap Yazın