Bir Ekibin Olmazsa Olmaz 9 Üyesi

 

ekip

Bir Ekibin Olmazsa Olmaz 9 Üyesi

Yaptığımız işler çoğu zaman iyi bir ekip çalışması gerektirir, kuracağınız ekip üyelerinin işe olan hakimiyetlerinin yanı sıra bazı kişisel özellikleri de ekibin yaratıcılığını etkiliyor.

Mutlu, motivasyonu iyi, kendine güvenen, çalışkan bir ekibin başarıyla buluşması için hiç bir engel yoktur. Zorlukların birlikte aşılması ve doğru adımların atılması için, yapılan işin haricinde ekip içindeki kişilerin bazı özelliklere sahip olması gerekir.

Aşağıda ki özellikler bir ekip içinde olursa faydasını göreceğiniz türden özelliklerdir.

1- Varsa Yoksa iş

Tamamen iş odaklı bir yaşama adanmış insanlardır bunlar, ekibin en has adamlarındandır çünkü hem ekibe hem de yapılan işe sadık bir yapıları olur. Üstesinden gelemeyecekleri iş yoktur, gece, gündüz, yolda hep iş… Tatile de götürür işini, evine de bunlar.   -İş manyağı ne olacak! (Eşi)

2- Gezente

Tüm sosyal aktiviteleri organize edebilecek ama bunu iş gibi değil içinden gelen sevgi ve heyecanla yapabilecek biri. Tüm ekibi bir araya toplayabilecek, iş yerinde ki arkadaşlığı bir ileri seviyeye taşıyabilecek kişi. Ekip ne kadar iyi birbirini tanırsa o kadar iyi işler çıkar.  -bi yeter olum yaa gitmediğimiz konser kalmadı, ne manyak bir şey çıktın sen… bile diyebileceğiniz kişidir kendisi.

3- Buyur Ağabey

Duruşu ve konuşması ile ortamda çıkan anlaşmazlıklara son noktayı koyar ve tüm sorumluluğun onda olacağı rahatlığını hissedersiniz. İşte böyle biri varsa ona -tamam ağabey. diyerek anlaşmazlığa son verebilirsiniz. –Uğur ağabey bu bana vurduu  –Abartmayınn Lan!

4- Allah’ım ne kad-dar güzelim

Evet doğru anladınız ekibe bir moral kaynağı olması gerekli. Her durumda mutlu olmayı bilen, bardağın dolu olan tarafına bakan birisi şart. Ekibinizde mutlu birinin olması motivasyonu arttıracaktır, mutlu olan kişi etrafına da mutluluk dağıtır. Genelde ekibin içinde ki -Deli misin Kızım sen? dediğiniz kişiler oluyor onlar. Üzmeyin onları çok.

5- İlim Çin’de olsa alanlar

Bunlar da ekibin teknik ağabeyleri, her şeyi bilirler, yapılacak işte bir ihtilaf oluştu mu yardıma koşacak yegane kişilerdir. Konuyla ilgili her şeyi yalayıp yutmuş bu ağabeyler olmazsa olmaz. – Saygılar ağabey, çay getireyim mi? Denilesiler…

6- Adalet

Bazı durumlarda haklının haksızın gözden kaçtığı durumlar olabilir. İşte tam da bu durumda bu arkadaş ortaya çıkar ve haklıya hakkını takdim eder. Haksızlığa gelemedikleri için ekibin hakkını savunmak gibi şeyleri genelde bunlar üstlenir. -Adam gibi adam!

7- Hüseyin anlatsın

Evet, evet  Hüseyin’de yetenek var o anlatsın. Ekibin süslü cümleler kurabilen ve kendini dinletmeyi başarabilen bir kişiye ihtiyacı var. Bu kişi ekip için yapılacak sunumlar, toplantılarda ekibin yüzü olacak, tuttuğu işi koparan bir kişiliğe sahip olması gerekir. –Bana bırakın.. bana bırakın!!

8- Ohaaa!

Herkes gider mersine, biz kahvaltı yapalım? Ekipte kendi fikirleri ile sürekli değişik önerilerde bulunması gereken kişiler olmalı ki saplandığınız yerden bazen kendinizi çıkarabilesiniz. Hem öyle fikirler çıkar ki bu insanlardan tek fikri alır götürür sizi. -Seviyoruz seni radikal insan, ama dur şimdi bir dakika!

9- Gandalf

Ekipte ki yetenek, nitelik ne boyutta olursa olsun bunları yaşamak, tecrübe etmek kadar iyisi yoktur. Bu tecrübelere sahip olan kişi bir nevi ekibin başına gelebilecek her türlü talihsizliğin önlemidir. Ekibin asıl lideridir, liderlerin lideri –Saygıyla eğiliyoruz önünde büyük insan

Siz ekibin hangi üyesisiniz?

2 Yorum

  1. Alp dedi ki:

    Ben hiç 9 kişiden fazla ekip görmedim ama evet bahsettiğiniz karakterler mutlaka azda olsa mevcut

  2. alican dedi ki:

    çok ilginç bir konu ama böle bir ekip için motivasyon çok önemli başarı için gerçekten

Bir Cevap Yazın