Dünya’da İnternet Kullanımı

internet kullanım oranları

Dünya’da İnternet Kullanımı

İnsanlarla en etkileyici iletişim yüz yüze olanıdır; ancak iki kişiden ibarettir. Telefon kullanımında ise genel olarak sadece ses devreye girer. İnternet’te ki iletişim ise daha zorludur; çünkü sadece metinler kullanılabilir. Aslında inandırıcılığı düşüktür; ancak buna karşın kitleleri harekete geçirmekten birçok dolandırıcılık olayına ve sahte haberlerin yayılmasına kadar da etkilidir. Etkinlikle ilgili olarak insanların yeniye olan güveni de ileri sürülebilir, diğer yollar tıkandığında başvurduğu bir yöntem olabileceği için duyulan sadakatte…

2000’li yıllarla birlikte sanal dünyanın yaşamımızda kapladığı yer değişti ve bir radyo ya da telefon gibi bir cihazdan öteye geçerek, işlevsellik anlamında büyük adımlar kaydetti. İnternet kullanımı alışverişten eğitime kadar birçok şeyin yapılabildiği, ikincil (kimisine göre birincil) hayat tarzı oldu ve sanal dünya ismini aldı.

Öyle ki, Arap Baharı Tunus’ta başlarken, telefonların susturulması üzerine ABD Büyükelçiliği’nin sağladığı (!) internet sayesinde insanlar birbirleriyle iletişim kurup organize oldu ve büyük bir halk ayaklanması başladı. Benzeri durum kısa süre içinde Mısır’a da sıçradı. Siyasal organizasyon ve propaganda aracı olarak, bilgi kirliliğinin de yoğun olarak yaşandığı internetin yirmi yıl kadar sonra hayatımızda ne kadar ve nasıl yer alacağı ise şimdilik muallak.

Şu ana bakacak olursak, Dünya’da İnternet kullanımı 2.5 Milyar kişiyi aşmış durumda. Türkiye’de ise bu sayı ortalama 45 Milyon. Dünya’da ki internet kullanıcılarından 1.5 Milyara yakını Facebook kullanıyor. Türkiye’de de yaklaşık 40 Milyon sosyal medya hesabı var. Rakamlar bu derece büyük olunca bir gün içinde yapılan işlem adetleri de tabii ki inanılmaz boyutlara çıkıyor.

Dünya’da İnternet Kullanımı Oranları

Bakın mesela 1 Dakika içinde Google arama motoru kullanarak tam 4 Milyon arama yapıyor. Facebook’ta 1 dakikada 2.5 Milyon içerik paylaşıyoruz. Twitter’da ise 1 dakikada 277 Bin Tweet atıyoruz. Youtube video izleme platformuna da 1 Dakikada tam olarak 100 Saat video yükleniyor ve işin daha da korkuncu ise bu rakamlar gün geçtikçe çoğalıyor. Bu bilgileri paylaşanda, paylaşılan bilgilere ulaşanda bizleriz. Aradığımız bir konu hakkında neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamak için farklı kanalları kullanmak ve o kanallarında bir biriyle bağının olmadığını anlayabilmek gerekiyor. Ancak birden fazla yerden benzer türde bir bilgiye ulaşırsak o bilginin güvenli olduğuna inanmak en akıllıcası olur.

1 Dakikada İnternet kullanımı ile ilgili olarak aşağıda amatörce hazırladığım bir video var. Rakamları dikkate alarak izlemenizi tavsiye ediyorum.

Bunlar da İlgini Çekebilir...

21 Yorum

 1. alican dedi ki:

  Artık hayatımız internet dünya sanal artık matrix gibi artık dünya

 2. Faruk dedi ki:

  çok güncel bir araştırma yazısı olmuş internetsiz bir yaşam olamayacak kadar güncelimize girdi.

 3. cihan dedi ki:

  fransız ihtilali gibi bir çağı bitirip yeni bir çağı başlatması gereken buluştur. belki ilerde bunun için düzenleme yaparlar.

 4. nihat dedi ki:

  Dünyada internet kullanmayan kalmadı desek daha doğru olur artık günlük bir zaruret gibi oldu ama toplum uyuşuyor duyarsızlaşıyor

 5. alican dedi ki:

  Artık internet darbe bile yaptırıyor her şey internet artık dunyada

 6. mehmet dedi ki:

  sosyal medya özellikle facebook ve twitter sayesnde internet kulanımı çok arttı

 7. samet dedi ki:

  eski zamanlara göre çok kullanım arttı bunun nedeni de teknolinin gelişmesidir.

 8. Sezgin dedi ki:

  internet günümüz yaşam biçimi sunduğu nimetler saymakla bitmiyor adeta Dünya küçülüverdi.

 9. alican dedi ki:

  Neti güzel işlerde kullanmak gerek bu amaçla bilgi aanlamında teknoloji yararlidir

 10. Hamza dedi ki:

  İnternet aslında çok işe yarayan ve değerli bir şeydir ancak ne amaçla kullandığın çok önemlidir. Selçuk bey Who Am İ filmini izleyebilirsiniz.

 11. metin dedi ki:

  internet kullanımını faydalı alanlar için yaparsak çok daha faydalı olacaktır. Tabi bu oyun vs anlamında hiçbir şekilde kullanılmaması gerektiğini ifade etmez.

 12. Bartu dedi ki:

  Yok artık bu kadara yoğun veri olduğunu bilmiyordum,şimdi öğrendim

 13. yusuf dedi ki:

  internet kullanımı bir gerçektir oldukça yüksek alışveriş olarakta artık zirve de ve bilgi deposu olan internet dünyası insanların gelişime büyük katkısı olduğu bir aşikar

 14. Metin dedi ki:

  İnternet her geçen gün etkisi artan bir kitle iletisim araci olmayi basardi , gelisen teknoloji karsisinda yakin zamanda yeni bir mecraya gececegimizi düşünüyorum aslinda 🙂

 15. alican dedi ki:

  Dünyada en çok internet kesin bizde kullanıyor dur bence Çünkü hayatımız oldu artik

 16. halil dedi ki:

  bir on seneya kadr dünyanın yarısı kullanır

 17. feyzi dedi ki:

  internet kullanım oranlarında yerimiz üstlerdedir muhakkak lakin nitelikli internet kullanımı konusunda iyi noktada değiliz bence

 18. şeyda dedi ki:

  çok yerinde bir konu işlenmiş dünyada internet kullanımı adeta bir çılgınlık halini almış durumda

 19. Eren dedi ki:

  Her geçen gün İnternet ve akıllı cihaz kullanımı artmaya devam ediyor. Dünya nüfusunun yarısından çoğu kullanıyor artık.

 20. sami dedi ki:

  internet kullanımı neredeyse milyarları geçti

 21. Ali dedi ki:

  İstatistikler için teşekkürler. Sadece bir dakikada yapılan işlemler bile artık yaşamımızın en az yarısının nette geçtiğini gösteriyor. Ama bunun ne kadarından kendimize katma değer sağlatabiliyoruz, işte o tartışma konusu.

Bir Cevap Yazın