Elektronik Mesaj Yasağı

 

Elektronik-Mesaj yasası

Elektronik Mesaj Yasağı

1 Mayıs 2015’teki uygulama sonrasında şimdi de Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Artık firmalar ürün ve hizmetlerini tanıtma amaçlı önceden izin almamış oldukları numaralara kısa mesaj gönderemeyecekler. Eğer gönderir ve şikayetçi olunursa, cezalar kapıda…

Fırsatlar, kampanya duyuruları, özel gün kutlamaları derken herkesin telefonuna haftada onlarca kısa mesaj gelebiliyor. 1 Mayıs’tan bugüne önemli gelişmeler yaşanmış ve bu taciz niteliğindeki tanıtımlar azalmış olsa bile, tamamen bitmemişti. Şimdi ise yeni yönetmeliğe göre daha kapsamlı bir şekilde ilgilenilecek.

Daha önce izin verilen firmalara, müşterileri gerekçe göstermeden ayrıldığını bildirebilecek  ve onay taleplerine olumlu veya olumsuz yanıt verilmemesi durumunda, ret edilmiş gibi kabul görecek. Kullanıcılar, taraflarına gelen izinsiz kısa mesajlarla ilgili olarak üç ay içinde e-Devlet veya Ticaret ve Gümrük Bakanlığı sitesinden veya il müdürlüğünden şikayette bulunabilecek.

Tabii elektronik mesaj yasağı kategorisine girmeyen mesaj türleri de var. Telefon kredi kartı gibi borç hatırlatma mesajları, bilgilendirme amaçlı kullanım ve teslimat bilgilerini içeren mesaj gönderimleri cezai kapsama girmiyor.

Firmaların müşterilerine ulaşması için gönderim hizmeti veren aracı firmalar içinde düzenleme yapıldı. Düzenlemeye göre, gönderimi yapan aracı firmada ilgili mesajda kendi bilgilerine yer vermesi gerekiyor. Aracı firmalar için yasalaşan bir diğer konuda, aracı firmalar başkaları adına mesaj gönderimi için onay alamayacaklar.

Bir diğer önemli  gelişmede, müşterisi olduğumuz firma ve firmanın hizmet aldığı aracı firma, ellerinde bulunan kişisel bilgilerimizin güvenliğinden sorumlu tutulacaklar. Bu bilgiler 3. Şahıslarla paylaşamamaları için de ayrıca düzenleme yapıldı.

Yasalaşan bu kanunla beraber para cezaları, 1.000TL ila 5.000TL arasında değişiyor. Firmanın gönderim adetine göre para cezaları 10 katına kadar çıkabiliyor. Yani bu da ısrarcı davrananlara 50.000TL’ye kadar para cezası yolda demek oluyor. 1 Mayıs itibari ile geçerli olan bu yasayı işletme sahipleri dikkate alsa iyi olur.

 

Resmi Yazı için Tıklayın

12 Yorum

 1. ezgi dedi ki:

  Oh be aslında çok geç kalınmış bir uygulamaydı böylece telefonlarımız rahat nefes alacak

 2. alpay dedi ki:

  sonunda oldu işte beklediğim haber geldi artık baş döndüren bıktıran mesajlara son bundan sonra nasıl gönderecekler bakalım

 3. Veysel ÖZTÜRK dedi ki:

  Bu iş telefonda tam bitirilemedi hala tanıtım mesajları geliyo mail işi nasil biticek bilmiyorum

 4. Nil dedi ki:

  Yasaların yürürlüğe girmesi noktasında bir sıkıntı yok ama kontrol aşamasında çok sıkıntılar var. uygulamalar takip edilmeli

 5. Bilal Can dedi ki:

  kontrol ne derece olur bilemem ama böyle bir yasa çok gerekliydi. iyi oldu gelmesi

 6. idil dedi ki:

  Ya bıktık artık, sacma sapan adreslerden mesajlar ulaşıyor. Buna bir çözümmm

 7. ediz dedi ki:

  Her gün saçma sapan yerlerden mesaj akmaya devam ediyor, oteller mi dersiniz… pizzacılar mı dersiniz…

 8. saygın dedi ki:

  belki bu durum gereksiz mesaj alımından insanları kurtrabilir biraz zahmetli bir işama denemeye değer.

 9. ali dedi ki:

  Yavaş yavaş sonuçları almaya başlıyoruz. mesajların sonunda sms i iptal etmek için … kısmı yer almaya başladı

 10. burak dedi ki:

  özellikle otellerden tatil paketleri içeren mesajlar gelmeye devam ediyor. Diğer kurumsal yapılar ise en azından uyarı koymaya başlamış

 11. Hamza dedi ki:

  Yapılan en iyi uygulamalardan biri bence

 12. bahadır ateş dedi ki:

  ben kurtulamıyorum bu spam mesajlardan devlet ne yaparsa yapsın….

Bir Cevap Yazın