Facebook Güvenlik Ayarları

 

Facebook Güvenlik Ayarları

Facebook Güvenlik Ayarları

Facebook artık internet erişimi olan neredeyse her kullanıcının vazgeçilmezlerinden biri Türkiye’de. Tıpkı bir e-posta hesabı gibi, hatta kimimiz için daha önemli ve popüler… Bunu bilenler, farklı amaçları için Facebook hesabımıza göz dikebiliyor. Birkaç ufak ayrıntıyla daha güvenli kullanım sağlamak elimizde…

Şifreler

Eski sevgilimiz, aramızın bozulduğu yakın arkadaşımız, sevmediğimiz bir akrabamız ve daha nicesi, doğum tarihimizi, ilk hayvanımızın adını, tuttuğumuz takımı bilir arkadaşlar. Bu tip şifreleri kullanmak akıllıca değil. Ayrıca çeşitli programlarla şifre kırılabilir. Buna çözüm olarak şifrede küçük ve büyük harf ile birlikte rakam ve simge kullanmaktan geçiyor. Yani şifre içinde şöyle karakterler bulunmalı: (sA8?)

Telefonunuzu Ekleyin

İkincisi önemli ayrıntı ise telefon numaramızı kaydetmemiz. Eğer kimsenin görmesini istemiyorsak, gizleyebiliriz. Numara girmek, olası bir hesap hırsızlığında işe yarayacaktır.

Şifre Kaydetme

Üçüncüsü ise, kişisel bilgisayar ve telefonlarda şifremizin hatırlanmasını belki isteyebiliriz; ama farklı yerlerde girerken, asla ve asla “Şifremi Hatırla” butonuna basmamalıyız…

Uygulamalara Dikkat!

Facebook güvenlik ayarları konusunda bir diğer dikkat edilecek nokta hesaba erişim için izin verdiğiniz uygulamalar. Bazı uygulamalar hesabınızı sizden almasa da sizin adınıza bazı paylaşımlarda bulunabiliyor. Bunun önüne geçmek için tıkladığınız bağlantıların size yaptırmak istedikleri adımları, dikkatlice okuyarak onay verin. Gözden kaçıracağınız küçük bir detay kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Uygulamalarınızı kontrol etmek ve kaldırmak için, Ayarlar bölümüne girip yan menüden Uygulamalar başlığına tıklayın. Tüm uygulamalarınızı bu alanda görebilir, düzenleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

Hesaba Her Girişte Uyarı Alın!

Facebook hesabınıza başka bir tarayıcıdan giriş yapıldığında uyarı alın! Ayarlar/Güvenlik bölümünü ziyaret ederek buradaki ayarlara göz atın. Hesabınızın sizin için değeri kadar güvenlik önlemi ekleyebilirsiniz. Hatta bu alanda hesabınız için bir varis bile belirleyebilirsiniz.

Tanımadığınız kişilerden Bildirim Almayın

Yine Ayarlar bölümünde Gizlilik sayfasını da ziyaret etmeniz ve burada ki Aramada beni kimler bulabilir alanını biraz daraltmanız yerinde olacaktır. Bu sayfada paylaşımlarınızı görecek kişileri de daraltabilirsiniz.

Zaman Tünelinizde Sizden Başkası Paylaşım Yapmasın

Zaman tünelinizi de kendinize özel yapmakta fayda var. Zaman tüneli ve etiketleme ayarları sayfasında kimlerin zaman tünelinizde paylaşım yapabileceğini seçebilirsiniz. Burada sadece ben seçeneğini seçmek başkalarının zaman tünelinize bir şey paylaşmasını engelleyecektir. (Ayarı sadece ben olarak değiştirdiğinizde sayfanızda başkaları doğum günü mesajı gibi paylaşımlarda da bulunamaz)

Bonus

Sürekli olarak oyun, uygulama istekleri alıyorsanız ve bu durumdan şikayetçiyseniz Ayarlar/Engelleme tam aradığınız ayarların olduğu yer olabilir. Konu ile ilgili detaylı anlatım için alttaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Oyun İsteklerini Engeleme

7 Yorum

 1. Veysel ÖZTÜRK dedi ki:

  Çok önemli bu yazı aynen katılıyor katılıyorum artık face hayatımız gibi tüm bilgiler orada iyi korunmali

 2. tekin dedi ki:

  Facebook gibi bir sitede güvenlik büyük önem arz ediyor. Çok onemli bir konu ele almıssınız. Bu ayarları çoğumuz bilmiyoruz

 3. sakaryadanhaber dedi ki:

  bilgilelendirme çok iyi olmuş aklımızda yarım yamalak olan bilgileri bu yazıyla daha iyi netleştirdik

 4. Neşe dedi ki:

  Facebook’a yüklediğim fotoğraflardan bile şüphe duyar oldum bilgiler için teşekkür ederim.

 5. Sercan dedi ki:

  Bilgi için çok teşekkür ederim bu tür bilgilendirmelere insanlarımızın ihtiyacı var.

 6. best54 dedi ki:

  hergün başka, yeni virüsler türüyor, insanın hiç aklına bile gelmeyen bir yöntemden virüs ile muzdarip oluveriyoruz

 7. Aslıhan dedi ki:

  Facebookta artık güvenliğe cok daha fazla dikkat edıyorum saçma sapan mesajlar atılmasından sıkılmıştır makale için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın