Google Analytics Kullanmayan Kaybeder!

 

Google-Analytcis

Google Analytics web sitesi sahipleri için mutlaka kullanmaları gereken bir sistem. Google’ın ücretsiz olarak sunduğu bu hizmet sayesinde, web sitenizi ziyaret eden kişiler hakkında, web sitenizin nasıl kullanıldığı, hangi sayfanın daha çok ilgi gördüğü ve buna benzer bir çok özelliği ile İnternet sitesi sahiplerinin tercihlerine yön veriyor.

Bir web siteniz var fakat Henüz Google Analytics kullanıyorsanız öncelikle bu adresten ilk kayıt işlemini yapmalısınız, hesap oluşturmak için üst kısımda bulunan “Bir hesap oluşturun” yazan yere tıklayıp kullandığınız bir gmail hesabınız ile giriş yapmanız gerekiyor.

Analytics-Giriş-Ekranı

 

 

 

Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekrandan Google Analytics için kayıt oluyorsunuz. Ekranda kaydol yazan yere tıklayın.

kaydol

 

Kaydolduktan sonra karşınıza bir form çıkacak bu formu doldurun, aşağıda resimde gösterildiği gibi doldurabilirsiniz.

11-analytics

 

Formu doldurduktan sonra karşınıza Google Analytics sözleşmesi çıkacak okuduktan sonra kabul edin. Sözleşmeyi de kabul ettikten sonra karşınıza bir kod çıkıyor, bu kodu sitenize eklemeniz gerekiyor. Hazır bir site kullanıyorsanız genelde panellerde bu kodu ekleyebileceğiniz bir alan vardır, yerini bilmiyorsanız biraz dikkatlice panelde gezerseniz bulabilirsiniz. Panelinizde bu kodu ekleyecek bir yer yoksa kodu sitenizde izlemek istediğiniz sayfada </head> tagının hemen üstüne ekleyebilirsiniz. Bu şekilde Google Analytics’e ilk girişi yapmış olursunuz.

 

Google Analytics ile Neler Yapabilirsiniz

Kodu sitenize ekledikten sonra Google Analytics’den sitenizi ziyaret eden kişiler hakkında çeşitli raporlara ulaşabilirsiniz. Google Analytics’in ana ekranının solunda bulunan menüleri kullanarak sitenizi kullanan kişilerin, cinsiyet, yaş, ilgi alanları, bulundukları ülke, şehir, hangi dili kullandıkları, hangi cihazla sitenizi ziyaret ettikleri (Telefon, Tablet, Bilgisayar gibi)  hatta sitenizin görüntülendiği ekranın boyutuna kadar bir çok bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

Google Analytics ile Detaylı Raporlama

Üstte bulunan bilgilerin yanı sıra, sitenizin ziyaretçi kitlesi size hangi kanalları kullanarak ulaşmışlar, sitenizde ne kadar durmuşlar hangi sayfanıza ilk giriş yapmışlar, sitenizden çıkışı hangi sayfalardan yapmışlar, sitenizde ne kadar süre durulmuş gibi bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Sitenizi arama motoru kullanarak gelmişse bir kullanıcı, sizi hangi kelimeleri kullanarak buldu (Anahtar kelimeler) gibi detaylara da ulaşmanız mümkün ve Google reklamlarını kullanıyorsanız bunlar ile ilgili detaylı raporları buradan da kontrol edebilirsiniz.

Google Alaytics ile Site Yapısını İnceleyebilirsiniz

Ayrıca Google Analytics ile sitenizi bir hız testine sokabilirsiniz, Google Analytics testin sonucunda varsa size siteniz ile ilgili sorunları ve bu sorunları nasıl çözebileceğinizi gösteren bir rapor sunacaktır. Google sayfa içi Analytics çalıştırarak sitenizde ki en çok etkileşim alan alanları canlı olarak izleyebilirsiniz. Tabi bunların yanı sıra gerçek zamanlı olarak sitenizde bulunan ziyaretçileri görme şansınız var

 

Analytics-Gerçek-Zamanlı

 

Google Analytics ile Hedefleme Nasıl Yapılır

Google Analytics kullanarak sitenizde sizin için önemli olan etkinlikleri de izlemeniz mümkün. Bunun için Google Analytics sayfasının üst kısımında bulunan “Yönetici” sekmesine tıklayarak aşağıdaki menüden “Hedefler” yazan menüyü seçin. Açılan sayfada “Yeni Hedef” yazan butona tıklayın aşağıda bulunan resimdeki ekran la karşılaşacaksınız, burada hazır şablonlardan size en uygun olanı seçin.

 

hedef-şablon

 

Sonraki sayfada, hedefi Google Analaytics içinde takip ederken görmek istediğiniz ismi belirleyin ve alt kısımdan bu izlemenin ne tür bir izleme olduğunu belirleyin.

Sizin için özel bir sayfayı izlemek için sayfa urlsini sonraki ekranda yazıp dilerseniz izlediğiniz sayfa ziyaretleri için bir değer atayabilirsiniz. Hedef türünü sayfada geçirilen süre olarak da ayarlamak mümkün veya sitenizi ziyaret eden kişilerden birden fazla sayfa ziyaret edenlerini de izleyebilirsiniz. Son olarak da sitenizde bir etkinliği izleyebilirsiniz, bunun için daha önceden bir etkinlik ayarlamış olmanız gerekmekte. Hedeflemenizi ayarladıktan sonra alt kısımda bulunan “Bu Hedefi Doğrula” seçeneği ile yapılandırmanızın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

 

Ölçemezseniz geliştiremezsiniz.

Google Analytics web siteleri için artık zorunlu bir sistem haline gelmiş durumda, hele ki web sitenizden gelir elde ediyorsanız gelecekte satacağınız ürünleri, siteniz üzerinde yapacağınız iyileştirmeler gibi alınacak kararlarda en büyük yardımcılardan birisi. Biraz zaman harcayarak bazı şablonlar oluşturarak o şablonları takip edebilir ve aldığınız raporlar doğrultusunda iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Başarılar dilerim.

1 Yorum

  1. tanju dedi ki:

    Çok teşekkür ederim. Sayenizde biz acemi blogcular çok faydalı bilgiler elde ediyoruz.

Bir Cevap Yazın