Google Arama Ağı Reklamları

 

google reklam

İnternet’te reklam deyince akla ilk gelen isimlerden birisi Google. Google gelişmiş bir çok reklam modeli ile reklam verenlerini amaçlarına ulaştırıyor. Bu yazımızda Google Arama Ağı Reklamları’ndan bahsedeceğiz.

Google Arama Ağı Reklamları;

Google reklamlarının en çok kullanılanlardan ve bilinenlerinden ilki Google arama ağı reklamları dır. Bu reklamlar İnternet kullanıcılarının karşısına, Google arama motorunda bir arama gerçekleştirdiklerinde çıkıyor. Aranan içerikle ilgili olarak gösterilen reklamlarda sistem, reklam verenin belirleyeceği anahtar kelimelere göre gösterim yapıyor ve reklam verenin belirlediği anahtar kelimeler sonucunda gösterilen reklamlara her tıklama yapıldığında reklam veren ödeme yapıyor.

Reklam veren arama motoru üstünde ilgilendiği anahtar kelime için bir bedel ile açık arttırma sistemine dahil oluyor ve yüksek ücreti ödeyen, en alakalı olan, reklam tıklandıktan sonra ki müşteri deneyimi gibi özelliklere göre reklam sıralaması belirleniyor. Bu reklam sıralamasını belirleyen sistemin adı ise kalite puanı.

Anahtar Kelime Nasıl Hazırlanır;

Anahtar kelime, reklamını yapacağınız ürünü arayabilecek kişilerin, bu ürünün aramasını yaparken hangi kelimeleri kullanarak arama yapabileceklerini düşünerek hazırlanmalıdır.

Örnek olarak, ayakkabı satışı yaptığınız bir İnternet siteniz var ise ve kösele erkek ayakkabıları satmak için bir reklam verecekseniz şunun gibi anahtar kelimeler işinize yarayabilir.

Siyah erkek ayakkabısı, siyah kösele erkek ayakkabı, kösele erkek ayakkabı, kösele ayakkabı modelleri

Gördüğünüz gibi anahtar kelimeler, ürününüzü aramak için kullanılacak kelime öbeklerinden oluşan anlamlı terimler olmalı. Tek kelimelik anahtar kelimeler genellikle konu dışına çıkarak size fazla ve gereksiz ödeme yaptırabilir. Kullandığınız anahtar kelimelerde reklamların gereksiz tıklanması size boşa para harcattığı gibi tıklanmaması da kalite puanınızı düşürür.

Kalite Puanı

Anahtar kelimelerin kalite puanları reklam gösterimlerinde ki sıralamaya etki ediyor, bir ürün reklamı için bir anahtar kelime kullandığınızda o anahtar kelime için ödenen rakam, anahtar kelimenin aranma hacmi, ürün ile alakası, anahtar kelime aramasında gösterilen reklamlara tıklandığında açılan sayfanın kalitesi gibi kriterler kalite puanını belirler.

Anahtar kelime ürününüzü tam olarak anlatmalı ve ürünün tanıtım sayfası da ürün ile ilgili bilgiyi detaylı bir şekilde göstermelidir. Kendinizi ürünü İnternet’te arayan müşteri gibi düşünerek anahtar kelimelerinizi, ürünün sayfanızın tasarımını şekillendirmek iyi bir yoldur.

Şu soruları kendinize sorun, ben bu ürünü/hizmeti ararken İnternet’te nasıl bir arama terimi kullanırım? Ürün hakkında istediğim bilgiler neler? Bu sorulara içtenlikle cevap verdiğinizde ve bu cevap ile uyumlu bir sistem kurduğunuzda doğru yoldasınız demektir.

Reklam Hedeflemesi

İzmir’de klimalar için servis verdiğiniz bir iş yerinizin olduğunu düşünelim, Google’da reklam yayımlamayı düşündüğünüzde sadece İzmir’de gösterilecek reklamlar yayınlamanız mümkün. Veya satışını yaptığınız ürünlerde sadece erkeklere, kadınlara, belirli bir yaş grubuna, belirli konularla ilgilenen kişilere gibi bir çok hedefleme seçeneği ile daha spesifik reklam gösterimleri sunabilirsiniz.

 

3 Yorum

  1. Arda Öztürk dedi ki:

    Teşekkürler

  2. bahadır ateş dedi ki:

    reklam önemli ama doğru kanaldan doğru bir şekilde yapılınca faydalı oluyor, güzel paylaşım olmuş…

  1. 10 Ağustos 2015

    […] Google Arama Ağı Reklamları […]

Bir Cevap Yazın