Hedef Kitle Belirleme Yolları

eticaret hedef kitle

Hedef Kitle Belirleme Yolları

E-Ticret siteleri için hedef kitle belirleme pazarlamanın en önemli konularından biri.  Nasıl ki müşteri markayı, firmayı seçiyorsa, günümüz imkanları sayesinde firmalarda pazarlama yaparken müşterilerini hedefleyebiliyor. Yapacağınız pazarlama çalışmalarını hedeflediğiniz kitlelere göre düzenleyebilirsiniz. Tabii bunun için hedef kitlenizi iyi tanımlamanız şart, aksi halde başarısız bir strateji olablir. Bu yazıda, hedef kitlenizi tanımlamak için izleyeceğiniz bir kaç yoldan bahsetmek istiyorum. Sizinde kullandığınız yöntemler varsa yorum alanında ekleyerek yardımcı olabilirsiniz.

Tanım Yapın

  • İlk önce satacağınız ürünün alıcıları hakkında iyi bir tanım çıkartarak başlayın işe. Ürününüz kime hitap ediyor? Ürününüzü kimler satın alabilir? Sattığınız ürün çocuklar için olabilir, arabalar için bir ürün satıyor olabilirsiniz, bir petshop sahibide olabilirsiniz. Önemli olan sattığınız ürünü kimin kullandığından çok kimin satın alacağı olmalı.

Gruplandırın

  • Birden fazla hedef kitleniz oluyorsa hedef kitlelerinizi gruplandırın. Her grubun kendi ürünü ve pazarlama çalışması olacak şekilde düşününün bu gruplandırmayı yaparken. Örnek olarak, ayakkabı satışı yapan bir mağaza iseniz, gençlere spor ayakkabıların gösterildiği bir çalışma, yaşlılar içinse ortopedik ayakkabılardan oluşan bir çalışma grubu oluşturabilirsiniz. Alım gücüne göre çalışmaların bütçelerinide ayrı ayrı yapılandırmak mümkün olacaktır.

Ürününüzü iyi Tanımlayın

  • Sattığınız ürünün ne amaçla kullanıldığı, hangi ihtiyaçları karşıladığı gibi özellikleri hedef kitlenizin tanımında önemli bir nokta. Hedef kitlenizle aynı dili konuşun yani. Sattığınız ortopedik ayakkabıların ne kadar rahat olduğunu satın alacak kişilerin bilmeye hakkı var ama onlara, onları anlayarak bunu anlatın.

Kitlenizi Tanıyın

  • Önceki maddelerden iyi kötü bir kitle oluşmuştur fakat bu kitleyi iyi tanımakta gerekiyor. Hedef kitlemizin ilgi alanlarını, kullandığı mecraları tespit etmek, alış veriş alışkanlıklarını araştırmak hatta mesaj mail gibi kişisel pazarlama yöntemlerine verdikleri tepkileride iyi analiz edin. Bütçeniz dahilinde her kanaldan satışınızı arttırmaya yönelik çalışmalar yapmalısınız.

Rakipleri Tanıyın

  • Rakip analizleri yapın, rakiplerinizin müşteri portföylerini inceleyin. Sosyal medyada takipçilerinden ne tür paylaşımlarda etkileşim aldıkları gibi araştırmaları yapın.

Problemleri Tanımlayın

  • Rakipleriniz müşterileri ile ne tür sorunlar yaşıyor? İnternette ki şikayet sitelerinde, yine sosyal medyada bu araştırmaları yapın. Belki de sektördeki açığı kapatacak bir fikir bulursunuz (da bizde rahat ederiz 🙂 )

 

Genel Bir değerlendirme

Günümüzde Ticaret büyük oranda internet üzerinde yapılmaya başladı. Hemen her girişimci bu alanda gelecek görüyor fakat başlangıç çoğu için büyük bir mesele. Aslına bakarsanız bu konuda destek alarak bir çok korktuğunuz yükten kurtulmak mümkün. Nasıl yapılır? Nerede yapılır? O kadar çok soru var ki akıllarda hatta bazıları için soruların nasıl sorulacağı bile soru. Benim tavsiyem iyi bir ürününüz varsa, internette satışının olacağına da inanıyorsanız mutlaka bir bilene gidin. Reklam ajanslarından bahsediyorum. Sizi iyi yönlendireceğine inandığınız bir ajansa gidin. Fiziki bir mağaza açmak gibi düşünün ve bunun maliyetinin de bu olduğuna inanın. Gitmeden öncede üstteki maddeleri cevaplayın ve aklınızda bu türden ne soru varsa cevaplayın. Tam olarak hazır olun.

Bol Satışlar Dilerim.

Bir Cevap Yazın