İnternet’in Pazarlamaya Getirdiği Artılar

internet ve pazarlama

 

İnternet’in Pazarlamaya getirdiği artılar

Pazarlama, karşılığının olması gereken bir eylemdir. Pazarlamasını yaptığınız bir üründe sizi en mutlu edecek olan şey şüphesiz alacağınız geri dönüşlerdir.

İnternet hayatımıza bu kadar hakim olmadan önce satıcı ürününü alıcısına pazarlayabilmek için yüksek maliyetler ödemek zorunda kalıyor ve aldığı sonuç bugünlerde ki gibi tatmin edici olamıyordu. Ayrıca yaptığı pazarlamada çok net analizler yapamadığı için de harcanan rakamın hangi kanallarda daha verimli olduğunu net kestiremiyor ve riske girmemek için tabir yerindeyse parasının bir kısmını çöpe atıyordu.

Bugünün pazarlamacıları ve İnternet

Detaylı izleme imkanı

Bir ürünü İnternet üzerinde pazarlamaya başladığınızda ürünün satışı ile ilgili takipleri nokta atışı şeklinde yapabilmeniz mümkün. Öyle ki, müşterilerimizin hangi bölgede yaşadıkları, yaş aralıkları, cinsiyetleri, gelir durumları, hobileri vs… Sayılabilecek dünya kadar daha özellik var tüm bunları tek bir ekranda yönetiyorsunuz.

Bu durumda atacağımız adımları geçmiş analizlerimize göre şekillendirebilir ve doğru stratejiler geliştirebiliriz.

Harcamalar

Müşterilerinizi tanıyorsanız veya satış yapmaya başladıktan sonra tanımaya başladıysanız, elinizde bir hedef kitle var demektir, yani ürününüzü kime satacağınızı iyi biliyorsunuz. İşte tam da burada harcayacağınız paraları çöpten kurtarıyorsunuz. Dijital olarak verdiğiniz reklamlarda kişilere özel olarak reklamlar verirsiniz, bu pazarlamacılar için bulunmaz bir nimettir. Nokta atışı yapabileceğiniz bir reklam kanalı, müthiş!

Hepimiz sattığımız ürünün hangi zaman aralıklarında hangi kesime hitap ettiği gibi yüzeysel bilgilere sahiptir fakat o potansiyeli bulmakta zorlanır. İnternet reklamcılığı ile direkt müşteri potansiyelinize odaklanmanız mümkün.

İmaj

İnternet pazarlama yapmak için çok güzel bir kanal fakat bu kanal konuşan bir kanal! Diğer pazarlama stratejilerinizi unutun burası başka bir yer, burada yaptığınız hatalar sizi ipe götürebilir o yüzden hatayı kaldırmayan bir ortamdayız. İnsanları tek tek hedeflemek ne kadar güzelse onlar ile tek tek ilgilenmekte o kadar zordur.

Müşterilerinize kıymetli olduklarını hissettirmeli tamamen paraya odaklı bir yapınızın olmadığını göstermelisiniz. Müşteri memnuniyetini birinci plana almanız artık şart. Emin olun insanlar sosyal medya kanallarını kullanarak sizi bir anda vezirde yapabilir rezil de!

Sosyal Medya

Pazarlama stratejinizin vazgeçilmez ayağı sosyal medya kanalları. Müşterilerinizin yapısına göre seçeceğiniz sosyal medya kanallarında mutlaka bulunmalı ve her müşteri sorununuzla ayrı ayrı ilgilenmelisiniz. Aksi halde yıllarınızı verdiğiniz bir işi yarım yılda istenmeyen ürün ilan edebilirsiniz.

Unutmayın ki artık çok büyük bir pazardasınız rakipleriniz sizden iyi hizmet veriyorsa kimse sizin ucuz olduğunuza bakmayabilir. Dar bakış açılarından kurtulmalı pazarlama stratejilerini geliştirirken müşterilerinize kulak vermelisiniz. Bunu da en iyi etkileşim alabileceğiniz kanalları kullanarak yapmalısınız, Sosyal Medya…

Başarılar!

2 Yorum

  1. 10 Ağustos 2015

    […] önceki yazılarımda İnternet’in pazarlama için bulunmaz bir nimet olduğundan bahsetmiştim. Bu sefer hayali bir proje ile bir işletme için sanal mağaza girişiminde bulunmak istiyorum. […]

  2. 3 Kasım 2017

    Very impressive blog.

    Interesting article right on the subject.

Bir Cevap Yazın