Marka ve Müşteri Arasındaki İlişki

 

marka müşteri

Marka ve Müşteri Arasındaki İlişki

Günümüzde İnternet’in hayatımıza girmesiyle ticaret farklı bir boyuta taşındı, artık bir şey almak isteyen de bir şey satmak isteyen de her şeyi biliyor, hatta bazı durumlarda müşteri satıcıdan daha çok konuya hakim olabiliyor ki bu gelecek için artık daha dikkat çekici bir nitelik halini alacak.

İnternet bilgiye ulaşmayı çok kolaylaştırdığı için ticaret büyük oranda adil bir düzene girdi diyebiliriz, müşteri neredeyse satılan ürünlerde ki kâr marjlarına kadar konuya hakim ve hemen hemen tüm satıcıların da alternatifi mevcut olduğundan değişimden korkmayan yeni müşteri tereddütsüz markadan uzaklaşabiliyor. Kazanan satıcılar, adil, şeffaf, hızlı hizmet verenler ile müşterilerine ilgi gösteren markasını müşteri isteklerine göre şekillendirenler oluyor.

Bir marka müşterisinin isteklerinden çok kendi cebine öncelik veriyorsa kaybetmek eninde sonunda o markanın sonu olacaktır. Müşteri şikayetleri, istekleri, eleştirilerinin hiç bir şekilde değiştiremediği bir marka yanlış yolda olduğunu anlamalı ve bir an önce yeni stratejiler geliştirmelidir. Bu yolda da insan ilişkilerine öncelik vererek iletişim kadrosunu iyileştirmeli markadan beklenenin ne olduğunu anlamalı ve bu isteği yerine getirebilecek bir kadroyu ayağa kaldırmalıdır.

Markaya gelen şikayetleri, eleştirileri bir sorun olarak büyütmek yerine onlardan edebileceği minimum zararları kabullenmek markanın yararına olacaktır. Bir mutlu müşteri size en az 7 müşteri kazandırabileceğini unutmayın. Ayrıca müşterilerinize sağlayacağınız kolaylıklarda sizin için büyük birer referanslardır. Mağazanızdan yapılan alışverişlerde geri iade kabul etmek, değişim hakkı süresini daha uzun tutmak gibi kolaylıklar sizi müşterilerinize yakınlaştırır. Kendinizden verdiğiniz tavizleri hisseden müşteriniz için artık para ikinci plana itilecek ve harcadığı parayla ürünün yanında birde hizmet aldığı için sizi tercih etmeye devam edecektir.

Şunu unutmayın ki, bir alışverişte insanların memnun olmamasının asıl nedeni satın aldıkları ürünle yaşadıkları problem değil, böyle bir durumla karşılaştıklarında şirketlerin kötü davranmalarıdır.

2 Yorum

  1. bahadır ateş dedi ki:

    marka müşteriye müşteri marka gibi markaya aç…

Bir Cevap Yazın