Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla Kmidir

Nikola Tesla Kimdir?

Büyük olasılık tarihin en ünlü Sırp bilim insanı ve hatta Sırplar içindeki en ünlü insan kim diye sorarsak yanıt Nikola Tesla olacaktır. Hakkında yapılan birçok belgesel ve film dışında birçok film ve dizide de atıf alması gayet kabul edilebilir; çünkü bugünkü teknolojinin mihenk taşlarından biri Tesla’dan çıkma…

Kısa süreliğine Edison ile çalışan Tesla, alternatif akımla her eve rahatça elektriğin ulaşmasını sağladı. Kısacası elektriği ulaşılabilir yapan kişi kendisi oldu. İlk insan yapımı şimşeği oluşturmayı başaran Nikola Tesla, bugün bildiğimiz iyonosfer ve radar sistemine ilişkin ilk ve elbette ilk olduğu için şaşırtıcı görüşlerin sahibidir aynı zamanda. Ford’a ateşleme sistemini sunmuş ve telifini kaybetmiş, ücretsiz iletişim ve elektrik konusunda önemli mesafe kat etmiş ve karşılığında aldığı desteği yitirmiş bir bilim insanı olan Nikola Tesla’nın çalışmaları, insanlığın kalkınması ve refahı odaklı olmuştur; ancak buna karşın Edison kadar sık anılmamıştır.

İsmi sonra telsiz olan, uzaktan radyo kontrolünden yüksek frekans ve gerilim hakkındaki çalışmalarına kadar fizik ve mekanik alanındaki çalışmalarıyla değeri bugün çok daha iyi anlaşılan Tesla, ekonomik olarak çaresiz bir şekilde hayata veda etti. İşin en ilginç yanı ise, ölümü sonrasındaki tüm belgelerine hükumet tarafından el konulması oldu.

Bir Cevap Yazın