Online Mağaza Tanıtımı

Online Mağaza

Online Mağaza Tanıtımı

Yeni bir girişimde bulunacağınız da en büyük problemlerden birisi tanıtım çalışmalarıdır. Kimisi reklamın ilk etapta çok işe yarayacağına inanmasa da bir süre sonra bunun bir mecburiyet olduğunu anlar ve reklam planlamaları yapmaya başlar. Yapacağınız işe göre değişik reklam planlamaları yapabilirsiniz. Mesela bir ürün satışı yapıyorsanız internet en güçlü satış kanalınız olabilir veya hizmet sektöründeyseniz de interneti etkin bir şekilde kullanmanız mümkün.

Yaptığınız iş insanlara ulaşmayı gerektiriyorsa günümüzde İnternet’in gücünü hiç küçümsememeniz gerekiyor. İnsanlar geçtiğimiz yıllarda İnternet’i sadece araştırma alanı olarak görüyorlardı fakat şu anda satın almaların da büyük kısmı İnternet üzerinden yapılmakta. Bu satışlara en büyük desteği veren firmalarsa Google, Facebook, Twitter ve Instagram gibi insanların aktif olarak kullandığı İnternet siteleri.

İnternet’in her alanda hayatımıza girdiği bu zamanda bir işletme sahibi de olmak çok kolay oldu. Örnek olarak, hayaliniz bir teknoloji mağazası açmaksa bunun için bilgisayarınızın başından kalkmadan bir işletme sahibi olmanız mümkün. Güvenilir bir muhasebeci, güzel bir alan adı ve iyi bir alt yapı hizmeti veren firma ile yola çıktığınızda bir online mağaza ile erişebileceğiniz insan sayısı fiziki mağazacılıktan fazla olabilir. Tabii ki azda olsa deneyime ihtiyacınız olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.

Böyle bir işletme açmaya karar verdiğinizi düşünerek sizi masa başından kaldırmadan bazı reklam ihtiyaçlarınızı da halletmeniz için bir İnternet sitesi önereyim, geçenlerde karşılaştığım güzel bir site; matbuu.com Sitede, kartvizit, broşür, kaşe, afiş gibi bir firmanın ihtiyacı olan tüm reklam ürünlerini sipariş etmek mümkün. Hatta öyle ki, kendi kartvizitinizi, broşürünüzü veya ihtiyacınız her neyse tasarlayarak sipariş geçebileceğiniz online bir matbaa. Açıkçası benim ilgimi çekmişti.

Gün geçmiyor ki yeni bir girişimle karşılaşmayalım, her gün yeni bir girişimle karşılaştığımız İnternet’te matbaa gibi karışık bir sistemi bu kadar basit bir halde hizmete açmaları güzel ve etkileyici olmuş. İşletme sahibini tebrik ederim. Ben de kendim için kapı kartı ve sitemin logosunun basılı olduğu bir kupa siparişi vermiştim. Ulaşılması kolay bir hizmet.

Online Mağaza Giderleri

İşletmeyi kurdunuz, sitenizi açtınız, faturalarınız, reklam için gerekli tüm baskıları yaptırdınız şimdi sırada nasıl satış yapacağınız var. Bu da ayrı bir yetenek işidir. Nasıl ki normal bir mağaza için kira, elektrik, su gibi harcamalar yapıyorsanız açtığınız online mağaza içinde bunlara karşılık olarak İnternet reklamları, aldığınız alt yapı hizmeti için ödemeler gibi masraflar çıkacak. Bilgisayarınızın başından hiç kalkmadan işletmenizi çalıştırmak mümkün ama hiç harcama yapmadan bu tür bir işi çok fazla ilerletmek imkansız denebilecek düzeyde zordur.

Google reklamları, aktif sosyal medya hesapları, mevcut müşterileri mutlu edecek küçük hediyeler, verdiğiniz hizmette hızlı ve güvenilirlikte isim yapmaya çalışmak çok önemli konulardır. Mesela satışını yaptığınız ürünleri gönderirken, güzel, üzerinde firmanıza özel tasarımların olduğu çantalara, kutulara koymanız müşterinize güven verebilir. Az önce bahsettiğim sitede bu türden ihtiyaçlarınızı hazırlayabilirsiniz, yine işletmenizin logosunun olduğu hediyelik ürünler hazırlayabilirsiniz. Bunları işletmeniz için harcayacağınız yıllık reklam giderlerine dahil edin. Geri dönüşümünü mutlaka görürsünüz. Online mağaza alışverişlerinde bu tür hediyelerin gücü inanılmaz etkili olabiliyor.

İnternet’te reklam yaparak yeni müşteriler bulmaya çalışmak mutlaka önemli ama elinizde ki müşteri kitleniz için de değerli olduklarını hissettirecek hediyeler, ürün paketleri yapmak, sizi müşteriniz gözünde rakiplerinizden daha iyi gösterecektir. Bence, sitenizden iyi deneyimlerle ayrılmış bir müşteri sizin için en iyi reklamdır, bu fırsatı kaçırmamalısınız.

17 Yorum

 1. Erkan dedi ki:

  Her şey artık internetten gerçekten bu konuda online mağazalar çok faydalı müşteri potansiyelini baya bir artırıyor .

 2. bahadır ateş dedi ki:

  Bence tanıtım artik online yapılmalı bos yere trilyonar harcamaya gerek yok….

 3. kerim dedi ki:

  Bence, sitenizden iyi deneyimlerle ayrılmış bir müşteri sizin için en iyi reklamdır, bu fırsatı kaçırmamalısınız.meselenin özü işte burada yatıyor.

 4. alican dedi ki:

  ne bilim uzmanlar uyarıyor artık online pek alışveriş yapmayın diye dolandırıcı çoğaldı tabi bu işlerde

 5. erdem dedi ki:

  Herseyin internet dünyasında yer aldığını hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla buna ayak uydurmak kacınılmazdır

 6. Saffet dedi ki:

  Yahudiler ne demiş sermayenin yüzde doksanı ile reklam yapın

 7. sefai dedi ki:

  yeni mağaza tanıtımı bartık olmassa olmazlar dan online tanıtım artık şart

 8. ali dedi ki:

  çok kaliteli bir tanıtım olmuş baya bir bilgilendik

 9. refik dedi ki:

  Bence, sitenizden iyi deneyimlerle ayrılmış bir müşteri sizin için en iyi reklamdır, bu fırsatı kaçırmamalısınız.çok doğru bir tanım olmuş

 10. esra dedi ki:

  Online mağaza tanıtımı nasıl yapılır bilmiyorum ama bu sayede evden çıkmadan alışveriş yapabildiğimiz kesin

 11. özgür çiçek dedi ki:

  Bence de güzel bir yzaı olmuş bu aralar gündem bu …

 12. alican dedi ki:

  Yazılariniz çok güzel hocam sitenizin takip ediyorum çok hoş paylasimlar var

 13. alican dedi ki:

  Profesyonel destek önemli bu alanda yola pek bişi beklemeyi derim bu alanda özel çalışanlar var

 14. Mehmet dedi ki:

  Online da olsa, belli bir bütçeye gerek var tanıtım için. Öbürkü türlü gerçekten çok zor. Matbuu.com da fena değilmiş bu arada.

 15. ali dedi ki:

  çok kaliteli bir online mağaza teşekkürler

 16. can dedi ki:

  İşiniz de oldukça başarılıya benziyorsunuz,umarım sizinle çalışma fırsatı bulurum.

 17. Sedef Kader dedi ki:

  Online işletmeciliğe geçmeli bütün mağazalarımız çünkü artık Türkiye de online dünyaya adapte oluyor.

Bir Cevap Yazın