Sosyal Medyada Etkileşimi Arttırmak

sosyal medya

Sosyal Medyada Etkileşimi Arttırmak

Facebook sayfalarında birkaç yıldır bir gariplik var ve sayfa yöneticilerinin dikkatini çekmiştir. Binlerce takipçisi olan sayfaların paylaşımlarında birkaç beğeni ve yorumdan fazlası yok. Bu durum, Facebook tarafından yapılan bir güncelleme sonrası oldu; ama yine de sayfalardaki etkileşimi arttırmak mümkün.

Sayfanıza reklam vererek bunu yapabilirsiniz. Bir gönderiyi öne çıkartmak, en ideal seçenek. Öne çıkartılan içerik sayfayı beğenenler ve henüz beğenmemiş olanlar tarafından beğenilir, paylaşılır ve yorumlanır. Bu işlem ne kadar sık yapılırsa, bu içeriklerle etkileşime giren kişilerin ileride sayfa gönderilerinizi görme olasılığı da o kadar artar.

Gönderi öne nasıl çıkartılır bilmeyenler için kısaca bahsetmek gerekirse, sayfa yöneticisi olarak bir paylaşımda bulunduğunuzda, sağ alt köşede Gönderiyi Öne Çıkar diye bir butonu görürsünüz. Bu butona tıkladığınızda bir pencere açılır. Bu açılan pencerede, gönderi için harcayacağınız rakamı, gönderinizi öne çıkartma işlemini yaptığınızda kimler tarafından görüleceği ve ne kadar süre yayınlanacağı gibi ayarları yapabilirsiniz.

Bu yöntem, Facebook’a reklam verilmesini teşvik edici bir girişimdi ve başarılı da olundu. Sayfanızın etkileşiminden memnun değilseniz, her paylaşımınızı öne çıkarmalısınız. Eğer sayıdan memnunsanız, sadece üyelerinize yönelik reklam yapmanız yeterli olacaktır…

Facebook reklam verme

Sosyal Medyada Etkileşimi Arttırmak için İpuçları

Sayfanızda ki hayran kitlenizden yeterli etkileşimi alamıyorsanız aşağıdaki ipuçları ile bunu tersine çevirmeniz mümkün olabilir. Bu ipuçlarını sadece Facebook’ta değil, diğer sosyal ağlarda da kullanabilirsiniz.

Soru Sorun

İyi bir hayran kitleniz varsa ve sizinle iletişim kurmalarını istiyorsanız onlara sorular sorun, sizden isteklerini, beklentilerini anlayabileceğiniz anketler oluşturun. Yani onları iletişim için davet edin. Bu sayede hem hayran kitleniz ile olan iletişiminizi arttıracak hemde sizden tam olarak nasıl bir hizmet bekledikleri hakkında bilgilere sahip olabileceksiniz.

Fotoğraf

Paylaşımlarınızı güzel görsellerle tamamlayın, mümkün olduğu kadar her paylaşıma özenle hazırlanmış fotoğraflar ekleyin. Burada dikkat etmeniz gereken şey paylaştığınız fotoğrafın internetten düzensizce seçilmiş gelişi güzel fotoğraflar olmaması. Hayranlarınıza onlar için hazırlanmış fotoğraflar sunun sizi ve kendilerini özel hissettirin.

En iyi 4 Fotoğraf ve Video Düzenleme Aracı

Hediyeler verin

İnternet reklam bütçenizi sadece yeni müşterilere ulaşmak için kullanmayın. Sizinle bağ kurmuş kişilerin bağını arttırmak için de bir bütçeniz olsun. Sosyal medya aracılığı ile bazı hediyeli küçük yarışmalar düzenlemek beklediğinizden fazla etkileşim alabilir. Bunun için reklam bütçenizden küçük bir pay ayırın.

Eğlenin

Sayfanızı olukça doğal bir yapıya büründürmeye çalışın. Eğlenin, eğlendirin yaptığınız paylaşımlarda hayranlarınıza sadece müşterinizmiş gibi davranmayın. Unutmayın ki insanlar sosyal ağlara zaman geçirmek gibi nedenlerden girerler. Onları sizinde eğlendiğiniz paylaşımlardan mahrum etmeyin. Bu tür paylaşımlar aranızdaki havayı ısıtacaktır. Fakat bu paylaşımlarda da çok aşırıya kaçmamak gerek dozu iyi ayarlayın.

Gündem

Sayfanızın yapısının gerektirdiği ölçüde gündem konularını sayfanıza taşıyabilirsiniz. Çok detaya girmeden bir örnek vermek gerekirse, şu meşhur elbise ne renk gibi bir olayda kendi ürününüze uyarlayarak bir paylaşım hazırlayabilirsiniz. Aşağıda OMO’nun hazırladığı paylaşım gibi konunun içine dahil olabilirsiniz.

Video

Facebook akışlarında artık videolar otomatik olarak oynatılıyor. Bu durumu değerlendirerek, başlangıçta mesajın hızlı verildiği güzel video paylaşımlar hazırlamak etkili olabilir. Videolar fotoğraflardan daha fazla etkileşime sahipler. Bu tür paylaşımları değerlendirmek yerinde olacaktır.

Konuşun…

Belki de en önemli ve dikkat çeken konuların başında hayran kitleniz ile kurduğunuz iletişim beceriniz geliyor. Sizinle iletişim kurmaya çalışan kişileri birer fırsat olarak görmelisiniz. Yaptığınız paylaşımda iyi yada kötü bir yorum aldığınızda paylaşımı yapan kişiyle kurduğunuz iletişim sizin sosyal medyada ki gerçek yüzünüzdür.

Hakkınızda yapılan iyi yöndeki yorumları nasıl refleks olarak cevaplandırmakta aceleci davranıyorsanız kötü olan yorumları da o hızla güzel bir sona bağlamaya çalışmalısınız. Hakkınızda yapılan iyi yorumlar emin olun kötü yorumlar kadar dikkat çekmez ve unutmamak gerek, insanlar bu yorumları sadece size ait ağlarda paylaşmaz. O yüzden, sosyal ağ sayfanızda aldığınız kötü yorumları bir fırsat olarak değerlendirin.

 

15 Yorum

 1. Bilal Can dedi ki:

  sosyal medya çok geniş olanaklar sunuyor insana ve gerek işiniz gereği gerekse sosyal hayatta, reklamcılıkta vs. çok işe yarıyor.

 2. Sıtkı dedi ki:

  Günümüzün kendini tanıtma platformu malum sosyal medyasız olmazsa olmaz

 3. best54 dedi ki:

  herşey ranta döndü buda reklam verme şansları olayan külfeti kaldıramayacak durumda olanlar öne cıkamıyor yani nice yetenekli kişilerde kaybolup gidivriyor.

 4. Halil dedi ki:

  Öncelikle paylaşım için teşekkürler , facebook’un yapmış olduğu ayar çoğu sayfayı hüsrana uğrattı yeni güncellemelerle kalması daha yararlı olacak çünkü kişi beğendiği sayfanın gönderileri anasayfadada anlık görmek için beğeniyor görmek istemese zaten beğenmez diye düşünüyorum

 5. NarKo dedi ki:

  sosyal medya artık benim için bu kadar önemli değil pek bir anlamı yok orada gelen ziyaretçilerinde seo açısından hiç bir faydasını görmedim

 6. ali dedi ki:

  Çok sağolun bilgiler için müthiş bir makale facebook için güzel bir rehber

 7. sakaryadanhaber dedi ki:

  sosyal medya siteler için bir hit aracı buradan gelen hitler siteyi her zaman yukarı doğru taşıyor.

 8. badya dedi ki:

  Faydalı bir paylaşım olmuş. sahsen sosyal medyayı etkin kullanamayanlardanım. Önerilerinizi dikkate alacağım

 9. selami dedi ki:

  oldukca geniş bir acıdan etkileşim yolları irdelenmiş güzel tespitler yapılmış bunları notlarıma alıcam.

 10. Galip dedi ki:

  çeşitli yöntemlerle etkileşim olabilir ama en etkilisi reklam vermek tabi buda para ve zaman demektir

 11. yonca dedi ki:

  ne yaptıysam internet sitemin sayfaısnı bir türlü geliştiremedim illa para ilemi satın almak lazım

 12. alican dedi ki:

  Önemli bir çağ artık sosyal medya hhayatımız aartık ggüzel paylaşım gerek

 13. tarık dedi ki:

  bazen çok gereksiz görüyorum sosyal medyayı. sonra diyorum ki ne yapıcan be kamil. facebook olmasaydı sıkıntıdan ne yapacağımızı bilemezdik

 14. bahadır ateş dedi ki:

  sosyal medya bana itici gelmeye başladı artık, hep aynı muhabbetler….

 15. Eren dedi ki:

  Bakalım ilerleyen zamanlarda nasıl yeni bir sosyal medya gelecek. Şu aralar periscope popüler.

Bir Cevap Yazın