Sosyal Medyada Hashtag

hashtag ve sosyal medya

Sosyal Medyada Hashtag

Türkçeye iliştiri olarak çevrilen “hashtag”, sosyal medyada sesinizi daha geniş kitlelere duyurmak için önemli bir kavram. Açıklamak gerekirse, var olan etiketin tekrar oluşturulması olarak sunulabilir.

Türkiye’de özellikle Twitter ve Instagram ile popüler bir kavram olsa da, aslında Facebook, Pinterest ve Tumblr ile de kullanılabiliyor. Firma ismi ABC olan üyenin bir reklam kampanyasıyla #ABCbayramınızıKutluyor tarzında bir hashtag üstünde çalışması ve diğer kullanıcıların bu etiket üstüne bir şeyler yazması, aslında söz konusu firmanın gayet verimli bir şekilde reklam yapabilmesine olanak sağlıyor.

Bahsi geçen beş mecrada da (Twitter, Instagram, Facebook, Pinterst, Tumblr) bir gönderinize # simgesi ile başlayan ve bitişik olarak yazılan bir hashtag oluşturabilir veya önceden yayınlananlara göz atabilirsiniz. Hatta firmanız veya bloğunuz için özgün bir çalışmaya da gidebilir, minik bir bütçeyle büyük ses getirebilirsiniz…

Sosyal Medyada Hashtag’ın Gücü

Hashtagın en güçlü olduğu alan kuşkusuz Twitter. Dünyanın gündemi her gün Twitter konu başlıklarıyla belirleniyor. Twitter hashtagleri sayesinde olan bitene anında ulaşmak ve organize olmak çok kolay. Geçmişte yaşanan büyük olaylara baktığımızda organizasyonun ne derece hızlı ve aynı zamanda da büyük bir yapıya dönüşebileceğini anlamak o kadarda güç değil.

Sosyal medyada hashtagın gücünü en iyi şekilde bize anlatan örnek olayların başında sanırım Gezi olayları, Arap baharı ve Wall Street olayları gibi tüm dünya gündemini meşgul eden olaylar gelmektedir.

 

Sosyal Medyada Hastag ile Ticaret

Hashtag için bir diğer güçlü kullanım noktası olarak da Instagram’ı göstermek yanlış olmaz herhalde. Henüz kullanıcılarına reklam hizmeti vermeye başlamamış Instagram için hashtag (Bu arada Instagram Reklamlar çok Yakında! Yazımıza da göz atın) gönderilerimizi daha geniş bir kitleye ulaştırmakta neredeyse vazgeçilmezimiz. Instagramı daha çok güzel resimlerin hakim olduğu bir alan gibi gördüğümüzden mi bilmem, ticaret yapmaya biraz daha yatkın bir platform sanki.

Bir firmanın 250’ye yakın şirketle yaptığı araştırmaya göre Instagram, etkileşim oranı diğer sosyal ağlara göre %15 daha fazlaymış. Bu oran Instagram reklamları başlayınca ne olur bilmem fakat şu haliyle sadece hashtag kullanarak bu derece iyi verilere ulaşıyorsa Instagram’a biraz daha ilgili davranmak gerekiyor derim.

Facebook’ta da hashtag kullanımı yaygın bir hal almış durumda. Twitter, Instagram kadar etkili olmasa da bu alanda da hashtag kullanımı yapılmakta. Fakat Facebook’ta bu konuda bazı sıkıntılar çıkabiliyor. Facebook hashtagler konusunda belirli bir popülerliğe ulaşmasını bekliyor herkesin ulaşabilmesi için. Yani Facebook’ta açtığınız yeni bir hashtaga herkes anında ulaşamayabiliyor, bunu da söylemekte yarar var.

17 Yorum

 1. Engin dedi ki:

  Çok güzel anlatım olmuş, teşekkürler. Sosyal medya yeni dünya gücü.

 2. Bilal Can dedi ki:

  sosyal medyada gerçekten insanlar bir araya gelip çeşitli şeyler yapabiliyorlar. büyük bir güce sahip hastagler

 3. best54 dedi ki:

  hergün yeni birşeyler duyuyoruz hastag biraz karmaşık bir yapıya sahipmiş gibi algıladım yaygınlaşırsa bizde ekleniriz.

 4. Alihan dedi ki:

  sesimizi duyurmak , bir araya gelebilmek adına çok faydalı gerçekten hashtaglar , facebook’ta pek hoş durmuyo gibi ama twitterın yapısı o zaten . Paylaşım için teşekkür ettim

 5. adnan dedi ki:

  Güzel bir paylaşım ve bilgilendirmede bulunmuşsunuz. Lakin twitter kullanımında hala cahil hissediyorum kendimi

 6. mehmet dedi ki:

  adını çok duyduğum hatta kullandığım ama anlamını bilmediğim bir şeydi.

 7. bilal dedi ki:

  maalesef türkiye şartlarında en az 2-3 hastag, futbol ya da anlamsız laf sokmalara ayrılıyor bu ülkede.

 8. Intagramda populer hashtagleri merak eden bir ülke olduk çıktık. bilgilendirme için teşekkürler

 9. ali dedi ki:

  Himm hasgtag önemini bilmiyordum su an çok etkilendim sağolun bu bilgi icin

 10. Mustafa dedi ki:

  Twitter bu işi çok iyi yönetiyor ve Twitter’ın bu olayda fark koyduğunu düşünüyorum.

 11. kemal dedi ki:

  güzel bir noktaya değinilmiş ve çok iyi bilgiler verilmiş ellerinize sağlık

 12. selam dedi ki:

  bunu bilmiyordum adını duymuştum şimdi tamamen öğrendim

 13. murat dedi ki:

  hashtag çok önemli artık link olarak çok kısa şekilde iletşime geçebilir insanlar

 14. salim dedi ki:

  bunu çok önceden öğrenmiştim ve bazı alanlarda kullanıyorum

 15. Altan dedi ki:

  hocam şaka yapmıyorum sayenizde güzel fikirler oluştu aklımdas teşekkür ederim

 16. Hamza dedi ki:

  Anlatımınız için teşekkür ederim..

 17. Eren dedi ki:

  Gündeme göre hashtagler değişiyor, popülerleşiyor. Hashtag kendi başına bir sosyal ağ oluşturdu.

Bir Cevap Yazın