Sosyal Medyada Satış Yapmak

internet reklam

Sosyal Medyada Satış Yapmak

Sosyal medya, farklı kanallarla milyonlarca kişinin uğrak noktası olan platformlar. Türkiye’de özellikle Facebook ve Twitter yoğun rağbet görüyor olsa da, Pinterest, Flickr, Instagram gibi başka seçenekler de mevcut.

Sosyal medyada satış arttırmak olası bir seçenek.  Artık sadece bir internet sitesi veya blog yeterli gelmeyebilir. Yüksek rekabet koşulları altında, sosyal medyadaki kullanıcıların da hedef alınması mantıklı olacaktır.

Facebook’ta bir hayran sayfası açıp ürün ve hizmet tanıtımları yapmak, kimi zaman kampanyalar duyurmak ya da takipçilere özel indirim ve çekiliş düzenlemekten tutun da Twitter’da TT’ye girme çalışmalarına kadar farklı yollar var. Ayrıca Pinterest, Flickr ve Instagram ile görsel anlamda yoğun bir çalışmaya girmenin de faydaları olacaktır. Pinterest, Flickr ve Instagram’da doğru etiketleme oldukça verimli sonuçlar alınmasını sağlayabilir. Diğer yanda Facebook’ta makul oranlarda reklam verilmesi de, iyi dönüşler sağlayabilir.

Sosyal medyada satış yapabilmek için öncelik olarak hedef kitlenizi tanımlamalısınız. Hitap ettiğiniz kişiler hangi ağı daha yoğun kullanıyorlarsa önceliği oraya vermek hem rakamsal hem de zaman olarak sizi önce geçirebilir. Seçtiğiniz sosyal ağdaki sayfanızın hayran sayısını arttırmak ilk seçenek olarak düşünülebilir.

Reklamlar için Hedef Kitle

Sayfanızın hayran kitlesini oluşturmak için ilgili sosyal ağda sayfa beğenisi reklamları oluşturmak hızlı bir çözümdür. Sayfa beğenisi reklamları oluşturma ekranında hedef kitlenizi özelliklerine göre belirlemeniz de mümkün. Sosyal medyada satış yapmak için bir diğer seçenekte seçilen sosyal ağda direkt olarak ürün reklamları çıkmak olur. Ürün reklamlarında yapacağınız hedeflemeler ile satışlarınızda ciddi artışlar gözlemleyebilirsiniz.

Örnek bir reklam çalışması yapacak olursak, elinizde çok güzel bayan çantaları olduğunu düşünelim ve sosyal medyada satış yapmak için bu ürünlere reklam oluşturalım. Ürün için Facebook üzerinde direkt satış yapabileceğiniz reklamlar oluşturup, bunun hedeflemesini de, 25-35 yaşları arasında, moda, alışveriş, giyim gibi ilgi alanları olan kadınlar olarak belirleyebileceğiz. Bunun sonucunda sadece belirlediğimiz özellikleri taşıyan kişiler bizim reklamlarımızı göreceği için satış yapma olasılığımız artacaktır. Aşağıda ki resimde hedefleme yapacağınız ekranı görebilirsiniz.

facebook reklam

 

İnternet’te reklam vermenin en büyük avantajlarından birisi hedefleme özelliğidir. İnternet reklamlarında ürününüz ile ilgilenen kişiye direkt olarak ulaşmanız mümkün. Ayrıca normal reklamlara oranla yaptığınız geriye dönük gelişmiş raporlamalarla da gelecek stratejilerinizi daha rahat belirleyebilirsiniz.

 

İnternet Reklamları hakkında daha fazla bilgi için Google Reklam Verme yazımıza da göz atabilirsin.

12 Yorum

 1. alican dedi ki:

  tabi sosyal medya pazarı önemli bir sektör artık instagramdan satışlar moda

 2. Çoğu kişi artık mağazaya bile gitmiyor.Beden ve numarasnı bildiğimiz ürünleri internetten sipariş vermek zaman ve maddi olarak daha uygun oluyor. Instagram amacı haricinde büyüdüğünü düşüyorum ve asıl amacı resim paylaşım olan sosyal medya artık bir alış veriş sitesinden farksız.

 3. Süleyman dedi ki:

  Satış yapmıyorum ancak yapan herkese allahtan hayırlı kazançlar diliyorum. allah herkesin karşısına iyi insanlar çıkarsın.

 4. selim dedi ki:

  ihtiyaclar çoğalınca yeni platformlar da gelişmektedir bana göre yenilik her zaman iyidir yeniden yeni şeyler türer.

 5. Ali dedi ki:

  GHocam faydalı bir yazı olmuş sosyal medya açısından pek bilgim yoktu sağolun

 6. yaşar dedi ki:

  sosyal medyayı iyi kullanan her zaman bir adım öndedir, benim gibi beceremeyenler ise bir adım geride:)

 7. Bilal Can dedi ki:

  sosyal medya çok geniş kitlelere ulaştığından artık ticarette de önemli bir yere sahip. satışlar karlı olabiliyor.

 8. alican dedi ki:

  Farklı sistemler var sosyal medya iiçin ama en çok kendi ürünlerini satanlar kazaniyo

 9. Yıldıray dedi ki:

  devir sosyal pazarlama devri ; ilerleyen zamanlarda market bakkal bile kalmayacak belkide temel ihtiyaçlarımız bile internetten olabilir ; paylaşım için teşekkürler reklam verirken daha etkili olabilecek yapılandırmamız için paylaşımda bulunmuşsunuz

 10. alican dedi ki:

  İnstagram bu iş için çok önde su an face yı geçti bayağı onde

 11. Zeynep dedi ki:

  Bu aralar instagramdan alışveriş yapmak moda ama dikkatli olmakta fayda var

 12. bahadır ateş dedi ki:

  sosyal medya artık her alanda bir işe yarıcak sanırım ama dolandırıcılara dikkat…

Bir Cevap Yazın