Google Etiket Yöneticisi Tag Manager Nedir?

tag manager

Tag Manager Nedir

Tag Manager / Google etiket yöneticisini, web sitemiz içinde ki aksiyonları site yazılımında kod değişimi yapmadan takip edebileceğimiz bir yardımcı olarak tanımlayabiliriz.

İnternet siteniz için reklam çalışmaları yapıyorsunuz ve sitenizdeki ziyaretçilerin ziyaret ettiği sayfaları takip etmek istiyorsanız bu konuda Google Analytics tek başına hatırı sayılır derecede yardımcı oluyor. Peki sitenizde ki aksiyonlar takip etmek istediğinizde ne yapıyorsunuz? Mesela sitenizde WhatsApp ikonuna tıklamaları, tıklayıp telefon araması yapabildikleri butonları…?

Yukarda bahsettiğim gibi aksiyon butonlarını Tag Manager sayesinde takip edebilirsiniz. Hatta bu aksiyon buton tıklamalarını birer dönüşüm olarak kaydedebilir, hedef kitle olarak tanımlayabilir, bu aksiyonlara alınan etkileşime göre reklam optimizasyonu yapabilirsiniz.

 

Google Tag Manager Kurulumu

Google Tag Manager kurulumu aslında oldukça basit fakat bazı sitelere edindiğiniz kodu eklemek için yazılımcınızdan destek almanız gerekebilir.

Öncelikle Siteye girmek ve hesap oluşturmak için Buraya Tıklayın Sitede yönlendirmeli basit adımlar ile hesabı oluşturduktan sonra size iki farklı kod verilecek. Bu kodlardan ilkini sitenizin tüm içeriğini görebilmesi için <head> tagının altına, ikinci kodu ise <body> tagının hemen altına yerleştirmeniz yeterli.

Eklediğiniz kodlar aracılığı ile Tag Manager’a siteniz içindeki tüm etkinlikleri ölçmek için izin verdik. Tabii bu izni vermek tek başına yeterli olmayacak. Neleri ölçmek istediğinizi ve bu ölçümleri nerede görmek istediğinizi Tag Manager içinde tanımlamanız gerekiyor.

Bir sonraki adım, Tag Manager ve Google Analytics arasındaki bağlantıyı oluşturmak ve ölçmek istediğiniz aksiyonları Google Analytics tarafına göndermek.

 

Google Tag Manager ve Analytics Bağlantısı

Analytics ve Google Etiket Yönetici arasında ki bağlantıyı kurmadan önce Etiket Yöneticisi sayfasında ki içerikleri iyi anlamak gerekiyor. Sol kısımda bulunan başlıkların yorumlamalarını yapalım öncelikle..

Değişkenler: Ölçmek istediğimiz aksiyonun hangi şartlar altında gerçekleştiğini tanımlayabileceğimiz seçeneklerin olduğu bölüm.

Tetikleyiciler: Ölçmek istediğimiz aksiyonu tanımladığımız kısım. Sitemizde bulunan WhatsApp ikonuna tıklandığında bunu ölçmek istediğimizi belirttiğimiz kısım burası.

Etiketler: Tag Manager’da Değişkenler ve Tetikleyiciler ile ölçtüğümüz aksiyonu Google Analytics ilişkilendirip, Analytics tarafında görünmesini istediğimiz şekli verdiğimiz kısım.

 

Tag Manager ve Analytics’i Bağlama

Google Analytics ve Tag Manager arasında bağlantı oluşturmak için Değişkenler bölümünden kullanıcı tanımlı bir değişken oluşturmak gerekiyor.

Kullanıcı tanımlı değişkenler kısmında ki yeni butonuna tıklayıp açılan bölümden değişken türü seçeceğiz. Menüden Google Analytics Ayarları değişkenini buluyoruz ve Analytics İzleme kimliğimizi (UA-12345678-1 olan kod) buraya ekliyoruz. Değişkenimize kendi belirleyeceğimiz bir isim verip kaydettiğimizde Analytics tanımlamasını yapmış oluyoruz. Yerleşik değişkenler kısmında ise site içerisinde takip edeceğimiz önceden tanımlanmış aksiyonlar var. (Bu kısım daha sonra karşımıza çıkacak)

 

Google Tag Manager ile Etkinlik Takip Etmek

Google Analytics ve Tag Manager arasında ki bağlantıyı yapılandırdık. Şimdi sitemizde ki WhatsApp tıklamalarını ölçeceğimizi varsayarak, bunun için Tetikleyiciler bölümünden yeni bir tetikleyici oluşturalım…

Sol kısımda ki Tetikleyiciler bölümünü açıp yeni butonuna tıklayın, açılan listeden Yalnızca Bağlantılar tetikleyici türünü seçin, etiketi bekle ve doğrulamayı kontrol et seçeneklerini aktif edin.

Alt kısımda hangi urlde takibin yapılmasını istediğinizi seçeceksiniz. Bunun için Page Url Değişkenini (Değişkenler Bölümü Yerleşik Değişkenlerde) aktif edip onu seçin. İkinci alandaki seçenek, takibiniz sadece seçeceğiniz url olacaksa eşittir, tüm site olacaksa şunu içerir olarak seçili olsun. Üçüncü kısma ise takip etmek istediğiniz site urlnizi kopyalayıp yapıştırın.

Üstteki adımlar ile eklediğiniz urlyi takip etme işlemi yapılanmış oldu şimdi tetikleyicinin aktif olması için ikinci bir koşul daha belirleyeceğiz…

Alt kısımda bulunan Bazı Bağlantı Tıklamaları seçeneğini aktif edelim. Burada url içinde sadece WhatsApp tıklamalarını ölçmek isteğimizi belirtmek için ilk seçeneği Click Url (Değişkenler Bölümü Yerleşik Değişkenlerde) değişkeni olarak belirleyeceğiz. İkinci seçenek yine şunu içerir olsun. Son seçenek ise WhatsApp ikonuna tıklandığında açılan Url olacak. Tetikleyicimizi isimlendirip kaydediyoruz.

Tag Manager veriyi Analytics’e Gönderme

Değişkenler aracılığı ile Tag Manager ve Analytics bağlantısı yapılanmamızı yaptık, site içerisinde ki takip etmek istediğimiz aksiyonları yerleşik değişkenler ile tespit ettik (Clic URL, Page URL) Tetikleyici sayesinde sitemizde ki tüm sayfalarda yada belirlediğimiz sayfada ki WhatsApp tıklamalarını ölçmek istediğimizi belirttik. Şimdi sıra tüm bu işlemlere anlam kazandıracak olan Analytics tarafına gönderme işleminde. Bu bölümde iki aşamadan oluşuyor.

İlk Bölüm:

Etiketler bölümünde yeni bir etiket oluşturuyoruz. Açılan yan sayfadan ilk bölüm için Google Analytics Universal olan etiket türünü seçiyoruz. Seçilen Analytics İzleme Türü bölümünü Etkinlik olarak belirliyoruz. Alta açılan Kategori, İşlem, Etiket gibi kısımları Analtics’e göndereceğiniz isimler olarak düşünün. Bölümün altından Google Analytics Ayarları’nı oluşturduğunuz Analytics değişkenini seçin. Burada oluşturduğunuz etkinliği doğru anlayacağınız isimlendirmeler yapın. Örnek bir yapılandırma yapayım sizin için…

Ayakkabılar kategorisi WhatsApp tıklamaları için bir Tetikleyici oluşturdum.

Etiketler bölümünde bunun,

Kategori ismi: WhatsApp Tıklama,

İşlem ismi: Ayakkabı Aksiyon,

Etiket ismi: Ayakkabı WhatsApp olarak yapılandırıyorum.

Benzer bir Tetikleyici daha oluşturuyorum fakat bunu sadece çantalar kategorisinde çalışır şekilde yapılandırıyorum ve

Kategori ismi: WhatsApp Tıklama,

İşlem ismi: Çanta Aksiyon,

Etiket ismi: Çanta WhatsApp yapıyorum.

Bu sayede, Analytics tarafında Sitemdeki toplam WhatsApp tıklamalarını kategori başlığı altında ölçüyor, hangi sayfamda ne kadar tıklama aldığımı da etiketler başlığı altında ölçebiliyorum.

İkinci Bölüm:

İkinci bölümde ise, Tag Manager kodu ile aldığımız hangi şartlar yerine gelirse, az önce yaptığımız veriler Google Analytics tarafına işlesin onu seçiyoruz. Yani tetikleyiciyi seçip işlemimizi tamamlıyoruz.

Tüm bu işlemleri eksiksiz yaptıktan sonra yapmanız gereken bu değişiklikleri yayına almak. Yayına aldıktan sonra geçerli etkinlikleri Google Analytics tarafında Davranışlar/Etkinlikler başlığı altında görebileceksiniz.

Google Analytics tarafında bir etkinliği hedef olarak belirlemek isterseniz, Yönetici/Hedefler başlığı altında yeni bir hedef belirlemeniz gerekiyor. Bunun için hedef yapılanmanız da etkinliği seçecek ve burada ki Kategori, İşlem, ve Etiket isimlerini Tag Manager’da yapılandırdığınız şekilde buraya yazmanız gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: