Twitter Listeler Özelliği Nedir?

twitter listeler özelliği

Twitter Listeler Özelliği Nedir?

Twitter listeleri, yoğun Twitter trafiğinde gözden kaçırmak istemediğiniz kişilerin tweetlerini görmemize yarayan bir özelliktir.

Bu özellik sayesinde gruplar oluşturur ve sadece oluşturduğunuz gruptaki kişilerin tweetlerini görürsünüz. Yoğun twitter akışı esnasında gözden kaçırmamak istediğiniz kişilerin tweetlerini bu sayede ayrı bir ekranda listelemiş olursunuz. Kendinize bir liste oluşturabileceğiniz gibi başkasının oluşturduğu bir listeye de abone olabilirsiniz.

Twitter’da liste oluştururken açık veya kapalı olarak iki özellikte listenizi yaratabilirsiniz. Bir açık liste oluşturduğunuzda bu listeye isteyen herkes abone olabilir, genelde tanınmış kişiler, haber kaynakları, belirli bir konuda yazanlar gibi listeler açık liste olarak oluşturulurlar. Bir açık liste oluşturduğunuzda bu listeyi herkes görebilir ve eklenen her kullanıcıya da bildirim gönderilir.

Kapalı bir liste oluşturduğunuzda ise bunu yalnızca siz görürsünüz gizli takip ettiklerinizden oluşan bir listedir, bu tür listeler genelde rakip analizlerinde, ilgi duyulan kişiyi takip etmek gibi durumlarda uygundur. Kapalı bir takip listesi oluşturduğunuzda bu listeye eklenen kişilere herhangi bir bildirim gönderilmez ve sizden başkası bu listeyi göremez.

Twitter Listelerin Faydası Nedir?

1. Twitter ile Rakipleri analizi.

Rakiplerinizden oluşan kapalı bir liste size rakiplerinizi daha yakından takip etmenizi sağlar. Yaptıkları kampanyalarda aldıkları olumlu olumsuz etkileşimleri yakından takip ederek stratejilerinizi güçlendirebilirsiniz. Rakibinizin yaptığı yenilikleri de bu kanaldan takip edebilirsiniz.

2. Sektörün iyileri.

Bulunduğunuz sektörün iyilerini, liderlerini takip edebilir onlarla iletiş kurabilirsiniz. Sektör hakkında yazan gazeteciler, bloggerlar ve konu hakkında etkili tweet atan Twitter kullanıcılarını da takip etmek size sektörünüzde olan gelişmeleri gözden kaçırmamanızı sağlayacaktır, bu sayede yatırım kararlarınızın doğruluğunun sağlamasını yapabilirsiniz.

3. Twitter ile trendleri yakala!

Doğru, güvenilir haber kaynaklarını takip ederek sektörün yönünü analiz etmen mümkün. Sektördeki tanınmış haber kanalları, özenle seçilmiş dış kaynaklar, dikkatli bir şekilde seçilmiş sektör bilgilerini veren hesaplardan oluşan bir listede yatırımlarına yön verecektir. Bulunduğun sektörün gelişmelerini en yakından takip edebileceğin ve herkesten önce atak yapabileceğin bilgiler mutlaka en değerli bilgilerdir.

4. Çalışma arkadaşlarınızla tanışın.

Tüm çalışma arkadaşlarınızın olduğu bir liste takım arasındaki etkileşimi arttırmakta yararlı olabilir,  özellikle yeni aranıza katılan arkadaşlar için iletişim kurmayı kolaylaştıracak bir yol olarak görülebilir.

5. Twitter Etkinlik listesi

Düzenlenecek bir etkinlik için oluşturulmuş bir liste, etkinliğe katılanlar için öncesinde ve sonrasında çeşitli paylaşımlarda bulunmak için yararlı olabilir. Sektör ile ilgili bir etkinliğin katılımcılarının bulunduğu bir liste, katılımcıların etkinlikten önce iletişim kurabilmesini sağlayacağı gibi etkinlik anında yapılan paylaşımlar sayesinde katılamayanların da etkinliği takip edebilmesine yarayabilir.

6. Twitter’da Müşteri ile iletişim

Markalar müşterileri ile en yoğun iletişimi sosyal medyada sürdürmektedir. Bir müşteri marka ile yaşadığı iyi yada kötü tüm deneyimi sosyal medya aracılığı ile dile getirmekte, bu durumda tebrikleri kabul ettiğimiz gibi kötü deneyimler içinde iletişime geçmek önemlidir. En aktif müşterilerimizi kapalı bir liste oluşturarak takip edebilir en kısa sürede kendileri ile iletişime geçebiliriz.

7. Twitter müşteri takibi

Sizinle en çok etkileşime geçen kullanıcıların olduğu kapalı bir liste yapabilir ve bu kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz, rakiplerinizle olan ilişkilerini de anlamanız için iyi bir liste olabilir.

Sonuç

Güncel bilgiye ulaşmak, iletişim kurmak ve paylaşmak için en etkili sosyal ağlardan olan Twitter’ı doğru kullanarak daha verimli bir hale getirebiliriz. Twitter’ı zaman öldürecek değil zaman kazanacak bir yer olması için kullanmak istiyorsak, zamanı öldürenlerin arka sayfası olarak listeleri kullanmak bize büyük yarar sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın