Whatsapp ile İlgili 8 İpucu

 

Whatsapp

Whatsapp iyi kötü hepimizin hayatına girdi, bir çoğumuz tüm yazışmalarını bu platform üzerinden yapar oldu, yazışmaların yanı sıra ortam dosyaları da gönderilen bu platform hakkında bazı ipuçlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Whatsapp hakkında bilirseniz iyi olacak bilgiler

1- Telefon Görüşmesi Yapma

İlk önce Whatsapp’ın yeni özelliği diyebileceğimiz telefon görüşmelerinden bahsedelim. Whatsapp’ın bu özelliği sayesinde İnternet’e bağlıyken telefonunuz ile arkadaşınız nerede olursa olsun İster Yurt içi ister Yurt dışı ücretsiz sesli görüşme yapmanız mümkün.

Whatsapp araması yapmak için arkadaşınız ile sohbet penceresini açın ve üst kısımda ki telefon simgesine dokunun arama başlayacaktır. Unutmayın Whatsapp aramasını sadece arkadaşlarınız ile görüşmek için kullanabiliyorsunuz acil servisler polis gibi özellikleri servis şu anda desteklemiyor.

Whatsapp telefon görüşmeleri 2015 yılı başlarında kullanıma sunulmaya başlanmıştır.

2- Onay İşaretlerinin Anlamları

Whatsapp kullanmaya başladığınız da şüphesiz en merak etmeye başlayacağınız şeylerden biriside yazdıklarımı karşıda ki okudu mu? Bu durum için Whatsapp’ın sohbet durumunu belirten aşama ikonları var bunlar;

Mesajınızı oluşturup gönderdiğinizde, mesajınızın yanın da tek çentik bir işaret görüyorsanız bu mesajınız başarı ile gönderildi anlamına geliyor. Çentik sayısı 2 olduğunda mesajınızın larşıda ki telefona iletildiği anlamını taşıyor. Çift çentik rengi pasiften aktif renge döndüğünde ise karşı taraf gönderdiğiniz mesajı gördü anlamına geliyor.

3- Sesli Mesajlaşma Nedir?

Whatsapp sesli mesajlaşma telefon görüşmesinden farklı olarak ses kayıtlarınızı karşı tarafa gönderme özelliğidir. Bu özelliği kullanabilmek için mesajlarınızı yazdığınız alanda ki mikrofon simgesine uzun süre basılı tutmanız yeterli olacaktır, ardından ses kaydınızı yapıp karşı tarafa gönderebilirsiniz.

Sesli mesajlaşma özelliği 2013 yılı sonlarına doğru hayata geçirdi bir özelliktir.

4- Ücretli mi?

Aslında ücretli bir platformudur, ilk yıl ücretsiz olarak sunulan bu hizmetin yıllık 1$ gibi bir ödemesi var. İlk yıl ücretsiz olarak kullandıktan sonra bu rakamı gönül rahatlığı ile vereceğinize emin olabilirsiniz. Ayrıca diğer uygulamalar gibi reklam gösterimi yapmadığı için de bir şekilde gelir elde etmek durumda bu yüzden de bu ücret ödeniyor.

5- Toplu Mesaj Gönderme

Whatsapp aracılığı ile toplu olarak mesaj gönderebilirsiniz, bir davetle ilgili herkese tek tek yazmaktansa, listeden mesajı göndereceğiniz kişileri seçerek tek mesajı herkese bir anda gönderebilirsiniz. Toplu mesajlarda gönderdiğiniz mesajlar alıcı tarafında, direkt aranızda özel sohbet penceresi türünde açılır ve sizin daha kimlere aynı mesajı gönderdiğinizden alıcı haberdar olamaz.

6- Grup Nedir?

Gruplar arkadaşlarınız arasında oluşturabileceğiniz sohbet odalarıdır, Whatsapp ana ekranda ki ayarlar kısmına tıkladığınızda yeni grup kur seçeneği ile oluşturulur oluşturduğunuz gruba katılmasını istediğiniz kişileri eklersiniz ve grupta atılan mesajları tüm gruptaki kiler görür.

7- Bilgisayarda Kullanmak

Whatsapp’ın çok kullanılan bir uygulama olduğu kesin, bu kadar hayatımıza girmiş bir iletişim aracını kişisel bilgisayarımızda da kullanmak ihtiyacı duyabiliyoruz. Bunun için yapmamız gereken web.whatsapp.com adresini ziyaret etmek olacak. Telefonunuz ile ekranda ki QR kodu okuttuğunuz da sihir gibi karşınızda Whatsapp listeniz 🙂

8- Kullanıcı Sayısı Kaç Kişi?

2015 yılı başında yaptığı açıklamaya göre 500 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda uygulamanın 2015 yılı itibari ile 6 yaşında diyebiliriz.

Tabii bu arada, 500 Milyon kullanıcı demek yılda 500 milyon dolar  demek 🙂  (Biz böyleyiz yapacak bir şey yok)

 

Whatsapp ile ilgili diğer yazı Yapmanızı önerdiğimiz Whatsapp Ayarları‘na da göz atabilirsiniz

Lütfen merak ettiğiniz veya eklemek istediğiniz özellikler için alt kısımda bulunan yorum özelliğini kullanın.

3 Yorum

 1. şahin dedi ki:

  Çok ilginçtir ki hala onay işaretlerini ve renklerini bilmeyenler var. Halbuki karşı tarafın mesajı gördüğüne dair süper bir işaret

 1. 7 Ağustos 2015

  […] hakkında bilgilerin olduğu Whatsapp ile İlgili 8 İpucu adlı yazıyı da incelemek […]

 2. 22 Eylül 2017

  877968

  I read once ( about 8 years ago). That technology is a great tool, but it wont replace learning fundamentals. Some of these kids never had to write notes. Different world we live in now huh?

Bir Cevap Yazın